Opaska dla Seniora – Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej kontynuuje Program Opieka 75+

Opaska dla Seniora – Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej kontynuuje Program Opieka 75+

Zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75+, zamieszkałych na terenach małych gmin do 20 tys. mieszkańców – to cel programu „Opieka 75+”, będącego odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne. Na realizację programu zaplanowano ponad 57  mln złotych.

Photo credit Matthias Zomer

Dla kogo pieniądze z programu „Opieka 75+”?

Program „Opieka 75+” jest adresowany do małych gmin, w tym gmin wiejskich, miejskich (do 20 tys. mieszkańców) i gmin miejsko-wiejskich (do 20 tys. mieszkańców). Na wsparcie mogą liczyć jednak tylko te gminy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Pomoc dla nowych i dotychczasowych podopiecznych

Środki finansowe z programu „Opieka 75+” mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej – na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały.

Dlaczego wsparcie trafi do małych gmin?

Organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w tym usług specjalistycznych, jest zadaniem własnym gmin. Tym samym gminy finansują to zadanie z ich środków własnych, a to oznacza, że zapewnienie tego rodzaju usług może być utrudnione szczególnie w małych gminach. Powód? Wśród wszystkich gmin do 20 tys. mieszkańców aż 70% (ok. 1471 gmin) wykazuje dochody niższe niż średnia krajowa dla wszystkich gmin w Polsce.

Usługi opiekuńcze w liczbach

W Polsce tylko 56% gmin zatrudnia pracowników do realizacji w miejscu zamieszkania usług opiekuńczych. Odsetek gmin, które zatrudniają pracowników do realizacji w miejscu zamieszkania specjalistycznych usług opiekuńczych, jest jeszcze mniejszy – wynosi zaledwie 4%. Jednocześnie niespełna 29% gmin zleca wykonywanie usług opiekuńczych innym podmiotom. Na zlecanie specjalistycznych usług opiekuńczych decyduje się tylko 6% gmin. W około 430 gminach (17% gmin) w ogóle nie są świadczone usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Żródło: https://www.mpips.gov.pl/

Opieka telemedyczna – opaska SOS dla seniora

 

Fundacja na Rzecz Seniorów BONUM VITAE  oferuje innowacyjne urządzenie umożliwiające zdalną opiekę medyczną. Noszone wygodnie na ręce pozwala regularnie dokonywać pomiaru istotnych parametrów życiowych, określać geolokalizację, przypominać o zażywaniu leków czy informować o sytuacji zagrażającej zdrowiu. Na urządzaniu znajduje się specjalny przycisk SOS, który w momencie naciśnięcia przesyła informacje do centrum monitoringu, bliskiej osoby lub lekarza.

KORZYŚCI DLA PACJENTA:

 Stałe monitorowanie istotnych parametrów życiowych
 Regularność pomiarów
 Wsparcie w procesie rekonwalescencji
 Komfort użytkowania
 Poczucie bezpieczeństwa
 Pełna mobilność
 Autonomiczność urządzenia
 Dyskretny rozmiar
 Oszczędność czasu

Więcej informacji: tel. +48 695 223 336; e-mail: fundacja@bonumvitae.org.pl

Posted in Bez kategorii and tagged , , , , , , , , .